FJØRD žuvų taukų nauda sveikatai

VESELĪBA

Kāds labums veselībai?

Kas ir Omega-3, EPS, DHS un ALS?

Omega-3 taukskābēm ir liela nozīme organismā notiekošajos fizioloģiskajos procesos. Tās ir polinepiesātinātās taukskābes, kas pieder pie neaizstājamo taukskābju grupas, kas obligāti jāuzņem ar uzturu. Neaizstājamās omega-3 taukskābes iedalāmas vairākos veidos.

EPS
DHS

Eikozapentaēnskābe (EPS) un dokozaheksaēnskābe (DHS) tiek iegūtas no jūras izcelsmes produktiem, visvairāk šo skābju atrodams sīkajās, treknajās zivīs. No eikozapentaēnskābes (EPS) un dokozaheksaēnskābes (DHS) cilvēka organismā pastāvīgi tiek ražotas bioloģiski aktīvās vielas eikozanoīdi, kas nodod šūnās signālus un tādējādi regulē dažādas to funkcijas, tāpēc ir svarīgi nodrošināt to, lai organismā pienācīgi darbotos taukskābju metabolisms un tās ar uzturu un uztura bagātinātājiem tiktu uzņemtas pietiekamā daudzumā.

ALS

Omega-3 alfa linolēnskābe (ALS) tiek iegūta no augu izcelsmes pārtikas produktiem – linsēklām, kaņepju sēklām, valriekstiem, sojas. Tā nav aktīva, tāpēc, nokļūstot cilvēka organismā, darbojoties noteiktiem fermentiem, tā tiek pārvērsta citās, aktīvajās taukskābēs – eikozapentaēnskābē (EPS) un dokozaheksaēnskābē (DHS). Šajās aktīvajās formās parasti tiek pārvērsts mazāk nekā piektdaļa alfa linolēnskābes.

Saskaņā ar daudziem veiktajiem zinātniskajiem pētījumiem pasaules mērogā ir atzīts, ka eikozapentaēnskābe (EPS) un dokozaheksaēnskābe (DHS) caur dažādiem mehānismiem palīdz uzturēt normālu sirdsdarbību (1), normālu asinsspiedienu (2) un normālu triglicerīdu koncentrāciju asinīs (3). Pozitīvā ietekme novērojama, diennaktī lietojot: 250 mg EPS un DHS (1), 3 g EPS un DHS (2), 2 g EPS un DHS (3).

Apstiprināts, ka DHS palīdz uzturēt normālu smadzeņu funkciju. DHS ir svarīgs smadzeņu un centrālās nervu sistēmas audu strukturālais lipīds. Pozitīvā ietekme novērojama, diennaktī lietojot 250 mg DHS.

Apstiprināts, ka DHS palīdz uzturēt normālu redzi. Pozitīvā ietekme novērojama, diennaktī lietojot 250 DHS

Grūtniecēm un ar krūti barojošām sievietēm ir svarīgi zināt, ka dokozaheksaēnskābe uztur normālu augļa un zīdaiņa acu un smadzeņu attīstību. Pozitīvā ietekme ir novērojama, diennaktī lietojot 200 mg DHS kopā ar pieaugušajiem ieteicamo diennakts omega-3 taukskābes daudzumu, t.i. 250 mg DHS un eikozapentaēnskābi (EPS).

Verta žinoti